Idź do spisu treści

Menu główne:

Ozonowanie – sposób na czyste powietrze


Czystość powietrza dla wielu staje się dziś priorytetem. Chcemy, aby powietrze w naszych wnętrzach było zdrowe i przyjemne. Niestety, osiągnięcie tego celu bywa bardzo trudne. Od pewnego czasu stosowana jest jednak metoda ozonowania wnętrz, która zdobywa coraz większą liczbę zwolenników, co wcale nie powinno nas dziwić. Ozonatory mają właściwości dezynfekujące – usuwają nieprzyjemne zapachy, a także bardzo skutecznie zwalczają wirusy, grzyby, bakterie oraz wiele alergenów.
Ozonowanie
Ozon – co to za gaz?
Ozon jest aktywną trzyatomową cząsteczką tlenu. Jest to gaz nietrwały termicznie i w temperaturze pokojowej rozpada się do tlenu. Ma on właściwości aseptyczne, a więc używany jest do wyjaławiania pomieszczeń oraz narzędzi czy też materiałów opatrunkowych. Niszczy zarówno bakterie jak i grzyby, wirusy oraz inne alergeny sprawiając jednocześnie, że powietrze wokół staje się czyste i świeże. Wielu z nas jest przekonanych, że jednym z najsilniejszych dostępnych środków dezynfekujących jest chlor. Okazuje się, że ozon wykazuje aż 50-krotnie większą skuteczność, jeśli chodzi o działanie odkażające, niż wspomniany chlor. Co więcej, ozon działa również znacznie szybciej.

Gdzie stosowane jest ozonowanie?
Ozonowanie to stosunkowo nowa metoda, chociaż oczywiście walory ozonu znane są od wielu lat. Stosowana jest ona w szczególności w takich miejscach, w których wysokie standardy czystości są absolutnie wymagane. Coraz częściej jednak ozonowanie przenika do naszego codziennego życia, znacznie poprawiając jego komfort. Do naszej dyspozycji są ozonatory do żywności, ozonatory do pomieszczeń, czy też ozonatory do dezynfekcji lub do wody.

Odgrzybianie klimatyzacji w samochodach – ozonowanie samochodu. Ozonatory samochodowe sprawdzają się w odgrzybianiu klimatyzacji. Aby przeprowadzić odgrzybianie w naszym pojeździe potrzebny jest generator ozonu. Można go zakupić lub skorzystać z niego w serwisach i warsztatach samochodowych. Generator umieszcza się w pojeździe i włącza się klimatyzację. Proces odgrzybiania trwa do 20 do 30 min. Ozonowanie klimatyzacji samochodowej to metoda stosowana dziś powszechnie.

Ozonowanie pomieszczeń biurowych i mieszkalnych. Każdy z nas chce otaczać się świeżym powietrzem. Ozonatory do pomieszczeń można wykorzystywać zarówno w przestrzeni mieszkalnej jak i biurowej, jednak przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności. Ozonowanie powinno trwać ok. 30 min., przy szczelnie zamkniętych oknach. W tym czasie w pomieszczeniach nie powinno być ludzi, ani zwierząt. Po ozonowaniu, należy otworzyć okna i dokładnie przewietrzyć pomieszczenia. W ten sposób zapewnimy sobie świeże powietrze oraz uwolnimy przestrzeń od grzybów, pleśni i innych groźnych drobnoustrojów.

Odświeżanie pokoju hotelowego. Generatory ozonu stosowane są również w hotelach. Dzięki nim, w bardzo krótkim czasie można przygotować pokój. Ozon sprawia, że powietrze staje się czyste, świeże i zdezynfekowane, usuwa pleśń oraz grzyby. Ponadto wykazuje dużą skuteczność w zwalczaniu insektów oraz gryzoni.

Niwelowanie zapachu spalenizny po pożarze. Ozon świetnie sprawdza się w pomieszczeniach dotkniętych pożarem. Dzięki niemu niweluje się nieprzyjemny zapach spalenizny.

Poprawianie warunków sanitarnych. Ozonowanie sprawdza się w pomieszczeniach produkcyjnych, zwłaszcza w zakładach, gdzie przetwarza się żywność, w tym mięso. Ozon przedłuża żywotność i trwałość mięsa, a także chroni je przed bakteriami i wirusami. Ozonowaniu poddawane są nie tylko pomieszczenia, ale również samochody, które przewożą mięso.

Niwelowanie zapachu i przedłużanie żywotności w zakładach rybnych. Generatory ozonu można spotkać również w przetwórstwie rybnym. Świetnie nadają się one nie tylko do niwelowania przykrego zapachu, ale również do zapewniania odpowiednich warunków przechowywania, bez grzybów i bakterii.

Zabezpieczenie warzyw i owoców w przechowalniach. Owoce i warzywa w przechowalniach narażone są na choroby, pleśnie i grzyby. Ozonatory powietrza unieszkodliwiają szarą pleśń i sprawia, że zarówno warzywa jak i owoce będą zdrowe i na długo zachowają swoją świeżość.

Ochrona przez chorobami zakaźnymi w hodowli. Ozonowanie sprawdza się również w budynkach gospodarstw, w których hodowane są zwierzęta. Dzięki ozonowaniu znacznie zmniejsza się ryzyko występowania chorób zakaźnych. Oczywiście ozon usuwa również nieprzyjemny zapach.

Sterylizacja wody na basenach. Ozon wykorzystywany jest basenach do sterylizacji, usuwania glonów. Dzięki niemu woda może być zupełnie przejrzysta i bezpieczna.

Należy pamiętać o tym, że ozonowanie pomieszczeń jest bardzo skuteczne oraz bezpieczne, pod warunkiem, że w czasie ozonowania zachowane zostaną zasady bezpieczeństwa. Generatory ozonu, zarówno ozonatory uniwersalne jak i profesjonalne, są powszechnie dostępne. Należy jednak postępować zgodnie z instrukcją. Jeżeli nie mamy odpowiedniego doświadczenia z ozonowaniem, powinniśmy zdać się na pomoc fachowców. Podczas ozonowania pomieszczeń nie powinni przebywać w nich ludzie, ani też zwierzęta. Wchodząc do ozonowanego pomieszczenia w celu otwarcia okien, powinniśmy mieć na sobie maskę. Bardzo ważne jest również to, aby wykorzystywane były ozonatory profesjonalne oraz akcesoria do ozonowania pochodzące od najlepszych producentów.

 Prozonex 2017. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego